Zmarł Pete Postlethwaite

2011-01-04 00:06:58
Jak podaje serwis Onet.pl Film oraz BBC News, w niedzielę zmarł odtwórca roli Davida w filmie "Obcy 3", Pete Postlethwaite.

W niedzielę po długotrwałej walce z rakiem zmarł we śnie w Royal Shrewsbury Hospital w Shropshire uznany brytyjski aktor Pete Postlethwaite. Miał 64 lata. Zagrał w "Podejrzanych", "Orkiestrze" oraz głośnym "W imię ojca". Pozostawił po sobie nie tylko niezapomniane role, lecz przede wszystkim żonę i dwójkę dzieci.

Urodzony w Warrington 16 lutego 1946 roku Pete Postlethwaite zajął się aktorstwem stosunkowo późno. Wcześniej pracował jako nauczyciel. Pierwsze aktorskie kroki stawiał na deskach Everyman Theatre w Liverpoolu w latach 70. u boku późniejszych gwiazd, wśród których znaleźli się Billy Nighy, Julie Walters i Alan Bleasdale.

Przełomem w karierze Postlethwaite'a okazała się rola w dramacie Terrence'a Daviesa zatytułowanym "Dalekie głosy, spokojne życie" z 1988 roku, gdzie wcielił się w okrutnego ojca terroryzującego swoich bliskich.

Sześć lat później miał już na koncie nominację do Oscara za rolę Giuseppe Conlona w przejmującym dramacie "W imię ojca" Jima Sheridana opowiadającym opartą na faktach historię irlandzkiego złodziejaszka i jego rodziny niesłusznie oskarżonego o udział w krwawym zamachu bombowym przygotowanym przez IRA. Na planie walczący z rakiem jądra aktor spotkał się ze swoim przyjacielem Danielem Day-Lewisem.

Okres największej popularności Postlethwaite'a przypadł na lata 90. Wystąpił w m.in. znakomitych "Podejrzanych", "Romeo i Julii" Baza Luhrmanna oraz "Orkiestrze". Steven Spielberg, który współpracował z Brytyjczykiem przy " Amistad " i "Zaginionym świecie: Jurassic Park", nazwał go "najlepszym aktorem na świecie".

W 2004 roku Postlethwaite został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

Wkrótce zobaczymy go na ekranach w "Mieście złodziei" Bena Afflecka.


Źródło: Onet.pl Film
Autor: Kabook


avpzone.pl - polskie centrum Obcego i Predatora